Beyin Felçli Çocuklar için Seferber Oldular (Sanliurfam.com)

Fizyoterapistler kapi kapi dolasip Serebral Palsili hastalara egitim veriyor!

SERÇEV– Serebral Palsili(Beyin Felçli) Çocuklar Dernegi ile Sanliurfa Belediye’sinin ortaklasa gerçeklestirdigi ve Sabanci vakfinin destegi ile Sanliurfa’da 107 çocuk için Fizyoterapistleri kapi kapi dolasip ailelere egitimler veriyor. Kayitli ve bilinen 370 Serebral Palsili hastanin bulundugu Sanliurfa’da, kurumlarin ve ailelerin katilacagi 15 Subat’ta Sair Nabi Kültür Merkezinde bu kapsamda bir egitim semineri planlaniyor. Sanliurfa Belediyesi ile SERÇEV’in seminerde, Pediatrik Ortopedistler Dernegi Baskani Doç. Dr. Muharrem Inan, Çocuk Fizyoterapistleri Dernegi Baskani Uzman Fizyoterapist Feride Bilir ve SERÇEV Yönetim Kurulu Baskani Gökhan Kurnaz Serebral Palsi konusundaki egitimleri saat 09.30 ile 15.00 arasinda gerçeklesecek. Sanliurfa Belediye Baskani Dr. Ahmet Esref Fakibaba’nin da konusmaci olarak katilacagi Serebral Palsili ailelere yönelik egitim semineri hakkinda SERÇEV– Serebral Palsili(Beyin Felçli) Çocuklar Dernegi yönetim kurulu baskan yardimcisi Seher Arslan su ana kadar bu kapsamdaki çalismalarda 120 aileyi ön ziyaretlmer gerçeklestirdiklerini söyledi.

Sanliurfa’daki Serebral Palsili hastalara yaptiklari ön ziyaretlerin ardindan fizyoterapistleri yönlendirildiklerinin altini çizen Arslan,”Bir hafta içerisinde yapilan ön çalismalarda bölgede ve özelikle Urfa’da ailelerin beyin felçili çocuklarinin tanisini koymakta zorluk çektiklerine sahit olduk. Ailelerin Serebral Palsili hastaligi olan çocuklarini hastaneyle ve tedavi ile tanistirmalarini istiyoruz. Ayrica bu egitimler sayesinde Serebral Palsili hastasi olan ailelerin çocuklarina evde de gerekli egitimi verebilmelerini saglamayi amaçliyoruz.Sanliurfa’da bilinen 370 beyin felçli hasta bulunuyor. Sanliurfa’nin bir bu kadarda bilinmeyen Serebral Palsili hasta mevcut. Bu bize göre çok yüksek bir rakam.”dediSERÇEV– Serebral Palsili(Beyin Felçli) Çocuklar Dernegi yönetim kurulu baskan yardimcisi Seher Arslan, Devletin Serebral Palsili hastaligi bulunan çocuklarin tedavisini karsilamasina ragmen Sanliurfa’daki ailelerin ve hasta yakinlarinin bu konuda haklarini da bilmedigini dile getirdi.

Sanliurfa Belediyesi ile yürüttükleri bu çalisma ile 4 fizyoterapistin bir hafta boyunca her gün kapi kapi dolasarak bu egitimleri vermeye basladigini anlatan Arslan ”Fizyoterapistlerimiz ailelere evde çocuklarini oturmayi gösterse bile çocugun hayatini degistirecek. Ama bu tür çocuklar bu güne kadar fizyoterapi görmedigi için yada aileler bu konuda egitilmedigi için beyin felçlileri çocuklarda zeka geriligi giderek artiyor. Buradan yola çikarak Urfa’da bulunan suan 107 çocuk için fizyoterapistler evlere gidiyor ve ailelere egitim veriliyor. Çocuk Fizyoterapistleri Derneginden gönüllü ve deneyimli fizyoterapistleri, Suana kadar 93 aileye bu egitimler verdi. 15 Subatta Sanliurfa belediyesi ile birlikte yapacagimiz seminerde de yerel yöneticiler, ilgili kurumlar ve ailelere 6 saat boyunca verecegimiz egitimin ise yarayacagini düsünüyoruz.” Ifadelerini kullandi.

Kendisinin de bir çocugunun Serebral Palsili hastasi oldugunu ve buradan yolara çikarak gönüllü olarak bu iste görev aldiginin altini çizen Arslan, Serebral Palsili hastasi bir çocugun gelisimine katkida bulundugunda çok mutlu oldugunu sözlerine ekledi.