“Bilinçli Aile Engelsiz Çocuk” Projesi Şanlıurfa'da (Sercev.org.tr)

SERÇEV – Serebral Palsili Çocuklar Dernegi olarak Sabanci Vakfi Toplumsal Gelisme Hibe Programlari tarafindan desteklenen “Bilinçli Aile Engelsiz Çocuk” projemiz kapsaminda 3 günlük bir program için Urfa’da idik. Serebral Palsi (Beyin Felci) konusunda toplumda farkindalik yaratmayi ve Serebral Palsili çocuklarin ailelerine bilinç kazandirmayi hedefleyen projemiz ile SERÇEV olarak Mus, Bitlis ve Sanliurfa’da Nisan ayindan beri çesitli çalismalar yapmaktayiz.

Çocuk Fizyoterapistleri Derneği, Pediatrik Ortopedistler Dernegi, Bitlis Belediyesi ve Mus Belediyesi’nin de ortak olarak bulundugu proje kapsaminda 28 Eylül – 01 Ekim tarihlerinde Süleymaniye Kültür Merkezi’nde Serebral Palsili (Beyin Felçli) çocuklar ve ailelerine yönelik muayene ve egitimler yapan SERÇEV ve Çocuk Fizyoterapistleri Dernegi fizyoterapistleri olarak ayrica 3 aileyi de evinde ziyaret ettik. Eglenceli bir ortamda, oyunlarla çocuklari muayene eden deneyimli fizyoterapistlerimiz, çocuklara egitici oyuncaklar da hediye ettiler. Ayrica SERÇEV olarak, maddi durumu yeterli olmayan 3 çocuga da tekerlekli sandalye bagisi yaptik.

Yapilan çalismalarda ailelerden oldukça olumlu tepkiler alan fizyoterapistlerimiz, ailelere Serebral Palsi (Beyin Felci) hakkinda genel bilgi verdiler ve egitimlerde su konulara degindiler:

  • Serebral Palsili çocuklarda siklikla karsilasilabilecek problemler ve bu problemlerin gelismesini engelleyecek koruyucu öneriler
  • Serebral Palsili çocugun aile içi yasantiya katiliminin önemi
  • Serebral Palsili çocugun günlük yasam becerilerinin gelistirilmesi için öneriler
  • Serebral Palsili çocugun ve ailenin yasamini kolaylastirmada adaptif cihazlarin önemi
  • Ailenin Serebral Palsili çocugu ile toplumsal katilimi için öneriler

Proje kapsaminda Mus ve Bitlis illerinde de aile ziyaretleri ve egitimlerini yürüten SERÇEV, Çocuk Fizyoterapistleri Dernegi ve Pediatrik Ortopedistler Dernegi olarak, önümüzdeki aylarda egitim seminerleri ve Harran Üniversitesi’nde yapilacak çalistay ile tekrar Sanliurfa’da olacaklar.