Serebral Palsili Çocuklar Derneği Seminer Düzenleyecek (Haberler.com)

Serebral Palsili (beyin felçli) Çocuklar Dernegi, 370 Serebral Palsili hastanin bulundugu Sanliurfa'da, söz konusu hastalik hakkinda farkindalik olusturmak amaciyla kurumlarin ve ailelerin katilacagi bir egitim semineri düzenleyecek.

Belediye basin bürosundan yapilan açiklamaya göre, Sanliurfa Belediyesiyle ortaklasa gerçeklestirilen proje, Sabanci Vakfi'nin destegiyle sürdürülüyor. Proje kapsaminda il genelinde su ana kadar 107 çocugun ailesine fizyoterapistler tarafindan egitim verildi.

Projenin daha genis kitlelere ulastirilmasi amaciyla 15 Subat Çarsamba günü Sair Nabi Kültür Merkezinde yapilacak egitim seminerinde Pediatrik Ortopedistler Dernegi Baskani Doç. Dr. Muharrem Inan, Çocuk Fizyoterapistleri Dernegi Baskani Uzman Fizyoterapist Feride Bilir ve SERÇEV Yönetim Kurulu Baskani Gökhan Kurnaz birer konusma yapacak. Seminere ayrica Sanliurfa Belediye Baskani Ahmet Esref Fakibaba da katilip bir konusma yapacak.

120 aile ziyaret edildi

Açiklamada görüslerine yer verilen Serebral Palsili Çocuklar Dernegi Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Seher Arslan, bu kapsamdaki çalismalara su ana kadar 120 aileye ön ziyaretler gerçeklestirdiklerini belirtti.

Şanlıurfa'daki, Serebral Palsili hastalarina yaptiklari ön ziyaretlerin ardindan fizyoterapistleri yönlendirildiklerini bildiren Arslan, açiklamasinda sunlari kaydetti:

"Bir hafta içerisinde yapilan ön çalismalarda bölgede ve özelikle Urfa'da ailelerin beyin felçili çocuklarinin tanisini koymakta zorluk çektiklerine sahit olduk. Ailelerin Serebral Palsili hastaligi olan çocuklarini hastaneyle ve tedaviyle tanistirmalarini istiyoruz. Ayrica bu egitimler sayesinde Serebral Palsili hastasi olan ailelerin çocuklarina evde de gerekli egitimi verebilmelerini saglamayi amaçliyoruz. Sanliurfa'da bilinen 370 beyin felçli hasta bulunuyor. Sanliurfa'da bir de bu kadar bilinmeyen Serebral Palsili hastasi mevcut. Bu bize göre çok yüksek bir rakam."